pátek 29. srpna 2014

Svíčky ze zbytků vosku doma a jednoduše

Pokud máte doma zbytky vosku a staré svíčky, které už nehoří, můžete si udělat svíčky nové.Výborné mi připadá, že jako knot můžete použít staré tkaničky od bot nebo samozřejmě koupit knot v obchodě. Pokud použijete tkaničky, zkuste je na zkoušku zapálit, musí hořet a ne se spékat. Ideální je tkaničku namočit do vosku, nechat ztuhnout a zapálit, tak nejlíp uvidíme, jak bude tkanička hořet ve svíčce, tam je totiž voskem nasáklá.
Na odlití skvěle poslouží obal podobný obalu od Cara, mléka, džusu nebo jiná krabička, ze které vosk nevyteče. Nemusí to nutně být forma, která se dá po ztuhnutí vosku dá "oloupat", protože pokud necháte ztuhnout svíčky tak, jak je ideální, tedy přes noc (nebo v zimě při teplotě okolo nuly stačí 3 hodiny) nemusíte obal ani loupat, svíčka se lehce z formy vyklepne (forma se ale nesmí nahoru zužovat nebo mít "rantlík", jinak svíčku nevyklepnete. Můžeme samozřejmě vosk lít taky do skla a mít tak svíčku ve skle.
Důležité je ukotvit knot (tkaničku) tak, aby zůstal i při nalévání vosku na středu a víceméně napnutý. Docílíme toho uvázáním závažíčka, např. kamínku a umístíme ho na střed dna. Nahoře ukotvíme knot kolíčkem na špejlí. Pokud používáme na odlévání papírovou krabičku, výborné je ukotvit knot malým otvorem (špičkou nože) do dna nádoby, pak přelepíme izolepou, aby vosk nevytekl.
Všechny staré zbytky vosku a svíček rozpustíme na mírném plameni ve starším kastrůlku a občas mícháme. Vosk pak pomalu opatrně naléváme naběračkou do formy.

Buďte trpěliví a nechte svíčku ztuhnout opavdu dlouho,  pak bude dokonale hladká a rovná, knot krásně ukotvený, prostě tak, jak má být.
Na dně kastrůlku zbydou staré knoty a nečistoty, takže použijeme pouze čistý vosk. Může se stát, že se některé zbytky trochu připečou, takže nepoužívejte zrovna to nejlepší nádobí :)
Veškeré použité nádobí je třeba ještě za tepla otřít ubrousky. Je pak krásně čisté, jako nové. V případě potřísnění textilu stačí přiložit ubrousek a přejet žehličkou, vosk se opět vsákne do ubrousku.
Žádné komentáře:

Okomentovat